Bizonyára Önben is felmerült már pár kérdés a biobankolással kapcsolatban. Ez teljesen természetes, hiszen ez napjaink egyik legintenzívebben fejlődő kutatástámogató területe. A biobankolás a biotechnológiai fejlesztésekkel összefonódva nagyban hozzájárul bolygónk, jövőnk megmentéséhez.
Vegyük is sorba a témához kapcsolódó legfontosabb alapkérdéseket:
- Mi is az a biobank?
- Mit jelent a biobankolás?
- Mitől válik hasznossá egy biobank?
- Kinek hasznos a biobank?
Kezdjük is a kérdések megválaszolását!
Biobank:
Olyan létesítmény, amely biológiai anyagmintákat, például vizeletet, vért, szövetet, sejteket, DNS-t, RNS-t és fehérjéket katalogizál, és tárol emberektől, állatoktól vagy növényektől laboratóriumi kutatás céljából.
Mi az a biobankolás?
A biobankolás az a folyamat, amelynek során biológiai mintákat gyűjtenek kutatási célokra, hogy az egészség és a betegségek jobb megértését szolgálják. Ezzel egyidejűleg egyéb információkat is rögzíthetnek, mint például a testmagasság, a testsúly és az egészséget befolyásoló dolgokra vonatkozó kérdések (pl. családi előzmények és életmód), hogy a minták kontextusát megteremtsék. A mintákat évekig, gyakran évtizedekig őrzik, hogy ezek felhasználásával a jövőben kutatásokat lehessen végezni. A kutatók az anonimizált – titkosított kóddal ellátott – minták útján nyomon követhetik a kutatásban résztvevők egészségi állapotát összehasonlítva az egészségükben, életkörülményükben bekövetkezett változásokkal. Természetesen mindez anonimizáltan és a donorok beleegyezésével történik. Lásd “A mintaadás menete” című cikkünket.
Miért lehet egy biobank hasznos?
- Sajnos vannak olyan ritka genetikai betegségek, amiket a terhességi szűrővizsgálatok nem mutatnak ki. De, ha mi teszünk ezért, és génmintákat adunk Biobankba, akkor a kutatók, orvosok ezen génmintákból származó adatokat, információkat vizsgálják, kutatják, annak érdekében, hogy a legkorszerűbb gyógyszereket, terápiás kezeléseket fejlesszék ki. Nem is olyan régen volt a világjárvány, a Covid, ennek az ellenszerét is így találták fel virológusok, kutatók.
- Bizonyára Ön előtt is ismeretes, hogy sajnálatos módon egyre több növény-, és állatfaj van a kihalás, kipusztulás szélén. Ma már lehetőség van az ezen élőlények génmintájának is a tárolására, fagyasztására, így megmentve ezeket a fajokat a kipusztulástól. Ezért van szükség állati, és növényi Biobankokra is, hogy ezeket a mintákat is tárolni, vizsgálni tudják.
Biobank hasznossága az állatokért
Fentiekből is láthatjuk, hogy több féle biobank létezik, pont ezért, hogy mindegyik csoportra az arra specializálódott szakemberek (orvosok, kutatók, virológusok) külön-külön tudjanak foglalkozni.
Biobankok típusai:
- ahol emberi génmintákat tárolnak,
- ahol állatok, növények, őstörténeti minták, genetikai információk tárolásával foglalkoznak,
- populációs, vagy speciális, bizonyos betegségtípusokra, valamint kutatási témákkal foglalkozó Biobankok.
Harmadik kérdésünk a cikk elején így szólt: Kiknek hasznos a biobank?
Nos, erre a kérdésre, ha csak ennyit tudunk a biobankokról, amit most olvastunk, világosan látszik, hogy az egész Földnek nagyon is szüksége van a biobankok működésére, mind az emberek, állatok, növényvilág kapcsán.
Hiszen az Ön előtt is ismert, hogy milyen nagy válságban van élővilágunk, bolygónk jövője. A biobankba leadott génminták segítségével Ön is tud tenni ez ellen, segítve a kutatók munkáját, hogy felfedezzék ezen ritka betegségek elleni gyógyszereket, valamint ha állatok génmintáit adjuk biobankba, azáltal is nagy segítséget teszünk a jövő nemzedékért.
Bízunk benne, hogy cikkünk elolvasása után Önhöz is eljutott üzenetünk, mely szerint nagyon is hasznosak a biobankok, bennük van a remény az élővilág gyógyítására, megmentésére.