Milyen energetikai és infrastruktúrális igénye van egy biobanknak?
A biobank, mint a biológiai minták és a hozzájuk kapcsolódó adatok gyűjtésével, tárolásával és kezelésével foglalkozó intézmény, jelentős energia- és infrastruktúra igénnyel rendelkezik, mind Magyarországon, mind Európa-szerte. A fenntarthatóság és a megbízható működés kulcsfontosságú szempont.
Az alábbiakban röviden bemutatjuk, hogy mik a biobank igényei a fenti szempontok alapján.
Energetikai igények
Egy biobank energiafelhasználásának jelentős részét a minták tárolása adja, mely gyakran extrém alacsony hőmérsékleten, speciális fagyasztókban történik. Az EU-ban és Magyarországon is kiemelt szempont az energiafogyasztás csökkentése. Erre az egyik javasolt megoldás a hagyományos fagyasztók helyett folyékony nitrogéntároló berendezések alkalmazása, amelyek megállítják a biológiai folyamatokat, miközben alacsonyabb energiaigénnyel bírnak.
Emellett magasabb energia igénnyel bírnak a számítástechnikai műveletek és az adatfeldolgozás is, tehát ezek is hozzájárulnak az energiafelhasználáshoz.
Infrastruktúrális igények
Egy biobank infrastruktúrája többrétű, magában foglalja a fizikai, az informatikai és a szabályozási elemeket (minőségirányítás, etika, jog):
- Fizikai infrastruktúra: Speciálisan kialakított laboratóriumok, tároló helyiségek a minták gyűjtésére, előkészítésére, feldolgozására és tárolására. Fontos a megfelelő hőmérséklet-szabályozás és a biztonságos környezet biztosítása.
- Informatikai infrastruktúra: A mintákhoz és adatokhoz való hozzáférést, azok felfedezését és megosztását lehetővé tevő IT-szolgáltatások/rendszerek. Ide tartoznak a központi adatbázisok és a biocomputing infrastruktúra (a hardverek, szoftverek és hálózati kapcsolatok összessége), amelyek segítik az adatok rendszerezését és elemzését.
- Minőségirányítási rendszerek: Szükségesek a mintagyűjtés, -tárolás, -előkészítés és -elemzés harmonizált szabványaihoz.
- Etikai és jogi keretrendszer: Biztosítani kell a betegek beleegyezését, az adatok biztonságos tárolását, valamint a jogszabályoknak való megfelelést. Magyarországon például a humángenetikai adatok védelméről, a vizsgálatokról és a biobankok működéséről szóló törvény szabályozza ezt a területet.
Hazai és európai törekvések
Európában a BBMRI-ERIC (Biobanking and BioMolecular Resources Research Infrastructure – European Research Infrastructure Consortium) az egyik legjelentősebb kezdeményezés a biobankolás területén. Ez a szervezet 24 nemzeti biobank-hálózatot fog össze, és célja az orvosbiológiai kutatások előmozdítása, valamint a fenntartható és környezetbarát működés támogatása. Iránymutatást nyújtanak a minták és adatok egységes minőségére, valamint etikai és jogi kérdésekre vonatkozóan.
Magyarország 2021 óta tagja a BBMRI-ERIC-nek, és a Magyar Biobank Hálózat (HBN) fogja össze a hazai biobankokat, melyek többsége egyetemeken működik. A HBN célja a minőségi szabványok harmonizálása és az adatok megosztásának megkönnyítése, összhangban a BBMRI-ERIC célkitűzéseivel.