Kohorszépítés a biobankban

Tudja-e Kedves Olvasó, hogy mi is az a kohorszépítés? És azt, hogy milyen összefüggésben áll a biobankkal? Ha nem, ne érezze, hogy Önben van a hiba.  Azért vagyunk, hogy bemutassuk Önnek ezen kapcsolati rendszert.

Kezdjük az elején, hogy mit is jelent pontosan a kohorszépítés: a kohorszépítés a longitudinális-, vagy panelkutatások egyik formája, mely a vizsgált mintát egy speciális populációból, a kohorszból nyeri. A kohorsz, olyan egy időben született embereknek a csoportja, akik valamilyen közös társadalmi-történeti tapasztalaton osztoznak (pl.: koncentrációs tábor túlélői, a szocializmus alatt felnőtt gyerekek, természeti katasztrófát túléltek, stb.) Az így megfigyelt állapotokat egymással összefüggésben vizsgálva – más módszerekhez képest nagyobb pontossággal – állapíthatók meg a köztük lévő oksági kapcsolatok. 

Az orvostudományban az újonnan fejlesztett gyógyszerkészítmények hatását vizsgálják piacra kerülésük előtt.  Valamint epidemológiai elemzések során is találkozhatunk kohorszelrendezéssel, amely lehetővé teszi az egyes betegségek kockázati faktorainak feltárását.

És ebben lesz nagy segítségünkre a biobank illetve bibankok hálózata, ahol rengeteg minta áll rendelkezésre, hogy az összefüggéseket kutassuk.

Most, hogy megismertük a kohorszépítést, elismerhetjük, hogy nagyon jó dolog ez a hálózat. Ez a kezdeményezés abból indult ki, hogy a fejlett országokban elért fejlesztések ellenére a népességkohorszok és biobankok vagy fejletlenek, vagy egyáltalán nem léteznek. És ez a kezdeményezés lehetőséget biztosít az összehangolt és hatékony együttműködésre, illetve a biobank infrastuktúra számos kihívásának közös kezelésére, beleértve az etikai, jogi és társadalmi kérdéseket.

Fentieken túlmenően ez a hálózat segítséget nyújt az erőforrások (szakértelem, protokollok) közös projektek kidolgozásában ezzel is segítve az LMICs országok biobankjainak versenyképességét a nemzetközi finanszírozásra való pályázás során.