A cím elolvasása után több kérdőjeles gondolat merülhet fel a Kedves Olvasóban:

  1. Mi az a biobanking?
  2. Hogyan kapcsolódik a modern orvosi kutatáshoz?
  3. Miért fontos ez számomra?

Haladjunk sorban a kérdések megválaszolásával:

Biobanking, biobankolás

Biobank emberi, állati, növényi génminták tárhelye, melyek adatait (demográfiára – az egyén környezetére -, valamint a szervezetre, betegségre, egészségi állapotra vonatkozó adatok) felhasználva kutatók, orvosok, orvosbiológusok hatékony gyógyszereket tudnak feltalálni a ritka betegségekre, illetve a ma még gyógyíthatatlan betegségek vonatkozásában is hasonló célkitűzések vannak. 

Az állati és növényi minták vonatkozásában pedig a kihalófélben lévő fajok megmentése a cél, valamint vannak olyan betegségek, melyeket állatok hordoznak, tőlük kapják el az emberek, ezek ellenszereinek a kutatására is használják őket. 

Leegyszerűsítve: a biobank az a hely, ahol tárolják a levett mintákat, a biobankolás pedig, a mintagyűjtés, tárolás és mintakiadás folyamata. Ezekből a mintákból kutatók, orvosok, dolgoznak tovább egészségünk javítása, gyógyítása érdekében (ha az emberi mintákat nézzük).

És itt már meg is válaszoltuk azt a kérdést, hogy hogyan kapcsolódik a modern orvosi kutatáshoz. Hiszen gyógyszerkutatók, orvosok, orvosbiológusok dolgoznak ezekkel a mintákkal. 

Biobankolás

Történelmi áttekintés

Azt mondják sokan, hogy ez egy új tudományág, holott valójában ez nem teljesen fedi a valóságot. 

Hiszen, ha visszatekintünk a történelemben, már Mezopotámiában is megtalálható volt a mezőgazdaság megjelenésével. A kertek és a növénytermesztés a 3000 évvel ezelőtti Mezopotámiába nyúlik vissza.

A biobankolás tudománya   azóta is egyre jobban fejlődik. Az eddig ismert védőoltásokat is a biobankolásnak köszönhetjük. Az elmúlt 30 évben gyorsult fel igazán, akkor kezdtek megalakulni az első valódi biobankok, és ez a fejlődés egyre csak felfelé ível azon a bizonyos képzeletbeli grafikonon.

Biobankolás fontossága, jelentősége

Máris elérkeztünk a harmadik kérdéshez, gondolathoz. Ahogy fentebb is említettük a védőoltások feltalálása is a biobankolás segítségével jött létre, csak még nem így hívták, de ahhoz is az emberi mintákra volt szüksége az orvosoknak, kutatóknak. Nem kell messzire visszanyúlnunk az időben, elég, ha a világjárványra gondolunk (Covid-19). Ennek az ellenszerét is a biobankolás közreműködésével találták meg, hiszen a korábbi hasonló betegségben már átesett páciensek sejtjeit, mintáit vizsgálták, kutatták.

Ennek a tudományágnak fejlődése napjainkban virágkorát éli, mert szerencsére egyre többen elismerik fontosságát. A technológiák fejlődésével, a biotechnológia egyre nagyobb térnyerésével párhuzamosan  fejlődik a biobankolás is.. Egyre modernebb, költséghatékonyabb fagyasztókban tárolják a levett génmintákat, egyre nagyobb szerepet kap az adatok feldolgozásának szükségessége. 

Elmondhatjuk, hogy a biobankoknak köszönhetően egyre több emberi életet sikerül megmenti, hiszen ezek az adatok, melyeket a biobankokban tárolnak, megfizethetetlen értékeket hordoznak magukban. Ugyanis ez biztosítja azt az infrastruktúrát, ami ahhoz szükséges, hogy a kutatók, orvosok végezhessék feladatukat, feltalálják a gyógyszereket a gyógyíthatatlan betegeségekhez (rák, cukorbetegség), valamint a ritka betegségekhez.  

Ezekről sem szabad elfeledkeznünk, hiszen pont azért, mert ritkák, a gyógyszer előállítása is sokkal drágább, mint, mondjuk egy fájdalomcsillapítóé, amit mindenki használ. 

Ahogy fentebb írtuk, a kutatók génmintákból dolgoznak, amiket a biobankok ezen célra specializált fagyasztóiban tárolnak. Fontosnak tartjuk kiemelni, hogy a kutatók nem a biobankokban végzik munkájukat, hanem laboratóriumokban. 

Említettük, hogy egyre több biobank létesül. Vannak betegségekre specializálódott biobankok, erről bővebben a Biobank hasznossága a ritka betegségek vonatkozásában cikkünkben olvashat a Kedves Olvasó. 

A technikai fejlődésnek köszönhetően a demográfiai adatok ma már számítógépen tárolhatók, egy adatbázisban. Ehhez természeten megfelelő adatvédelemre van szükség, szigorú előírások betartására, megbízható személyzetre. Mindezekről bővebben Az egészségügyi ellátás minőségének és hatékonyságának javítása a Biobank segítségével című cikkünkben olvashatnak.

Most már a Kedves Olvasó is választ kaphatott e témakörben esetlegesen felmerült kérdéseire. Reméljük, hogy most az a gondolat fogalmazódik meg Önben, hogy hogyan tud Ön segíteni akár a ritka betegségek gyógyításában, akár más módon részese lenni a jövő megmentésében.

Ehhez kétféleképpen tudunk hatékonyan hozzájárulni:

  1. Génmintaadással, hiszen a nagy számok törvénye alapján, minél többen adunk mintát, annál nagyobb a valószínűsége, hogy sikeresen feltalálják a kutatók, orvosok, orvosbiológusok a hatékony ellenszert.
  2. Minél több embernek (ismerős, rokon) elmondjuk, hogy létezik egy intézményrendszer/hálózat (biobank, biobankolás), melynek hasznos tevékenységével megoldást lehet találni a fent felsorolt betegségekre. Szerencsés esetben megértő emberekhez jut el az üzenet és mennek génmintát adni, még szerencsésebb esetben anyagi támogatásban is részesíteni tudják eme nagyszerű kezdeményezést. Vagy, ha az ismerősünk nem is, de hátha az ő ismerőse, cége, stb. 

Bízunk benne, hogy összeállításunkkal sikerült Önt is meggyőznünk a biobank, biobankolás fontosságáról, és reméljük, hogy hamarosan Ön is a biobankot kedvelők, támogatók csoportjához fog tartozni.