Mi is az a biobank?

Van Önnek gyermeke? Unokája? Kedvenc házi barátja, egy szőrös, négy lábon ugráló, bolondos, játékos társa? Ha ezekre a kérdésekre igennel felelt, akkor, ahogy a kis hercegben is olvashattuk, felelősséggel tartozunk értük. Ez a feladat nemcsak az ellátásukra, felnevelésükre vonatkozik. Mert a gyermeknek is lesz gyermeke, unokája. A cél pedig megteremteni leszármazottaink számára az egészséges jövőt. 

Akkor vagyunk felelősségteljesek, ha előre gondolkodunk, “áldozatot hozunk”, ezzel a jövő nemzedékének, élővilágának adunk nagyobb lehetőséget a gyógyulásra, gyógyításra. Hogyan? Van egy intézményi hálózat, melynek neve: biobank. Ez a létesítmény segít nekünk, örököseinknek, az élővilág jövőjének megmentésében. Szöveti mintákat gyűjtünk, hangsúlyozva, hogy minél többet, hiszen annál nagyobb eséllyel tudjuk a betegségeket diagnosztizálni és gyógyítani. 

Tulajdonképpen mi is a biobank?  A biobank biológiai minták és adatok – emberi minták esetében a donor hozzájárulásával -, valamint az ezekhez kapcsolódó információk szisztematikusan, kutatási célokra szervezett tárháza. Az adatokat kérdőívek segítségével, a mintavétel során, orvosi vizsgálat keretében vagy kórházi kezelés alkalmával gyűjtik, és a törvényben előírt, megfelelő adatfeldolgozási és adatkezelés gyakorlatnak megfelelően tárolják. 

Természetesen nem csak emberi mintákat tárolhatunk biobankokban. Léteznek ilyen gyűjtemények növényi, állati mintákból, de létezik biobank a ritka fajok megmentésére, őstörténeti biobankok, és digitális biobankok is. 

Hogyan lehet gyógyítani a biobank segítségével?

A minták és a kapcsolódó adatok az orvosi kutatások fontos forrását képezik. A minták felhasználhatók például a betegségek kialakulásának tanulmányozására vagy új diagnosztikai módszerek kifejlesztésére és igazolására. A minta- és adathalmazok felhasználhatók a személyre szabott orvoslás fejlesztéséhez is, amelynek célja a betegségek megelőzése, felismerése és kezelése az egyes betegekhez egyénileg igazodó módon.

Kiváló példa erre a covid: új gyógyszert, vakcinát kellett feltalálni, a biobankok segítségének köszönhetően rendelkezésre álltak génminták, így nem kellett a kutatóknak hosszú hónapokig, vagy évekig gyűjteni a jó minőségű mintákat, kikérhették őket és megkezdhették a kísérletezést, melynek következtében viszonylag rövid időn belül meg is találták a vakciná(ka)t ellene.

A meglévő mintagyűjtemények egészségügyi kutatásokban történő kiterjedt felhasználása számos előnnyel jár. A donorokat nem kell ismételten felkérni, hogy vegyenek részt felmérésekben és adományozzanak új mintákat. Ugyanakkor, a nagy ráfordítással gyűjtött minták hatékonyabban felhasználhatók kutatási célokra, elősegítve ezzel a jobb kezelések és gyógyszerek kifejlesztését. A fejlesztési tevékenységeket a gyógyszeripari vállalatokkal együttműködve lehet végezni, így a kutatási eredményeket hatékonyabb kezelésekbe és gyógyszerekbe lehet átültetni. 

Ha követi írásainkat, betekinthet a biobankolás világába, megismerheti a biobankok típusait, láthatja hogyan segít a ritka betegségek gyógyításában és a jővő ígéretét hordozó személyreszabott orvoslásban. De, képet kaphat a biobankok működéséről és a felhasznált eszközök munkafolyamatokról is.