Világjárványok idején hogyan segíti az egészségügyet a biobankok működése?

A címet elolvasva az alábbi gondolatok juthatnak az eszébe a Kedves Olvasónak:

  1. Nagyon pozitív dologról lehet szó a cikkben, ha a jövő egészségügyét szeretnék fenntartani. Ez igazán nemes gondolat.
  2. De mi is az a Biobank? És hogy tud ebben segíteni?

Kezdjünk is hozzá a kérdések megválaszolásához. 

Biobank:

A biobankokban biológiai (emberi, állati, növényi) mintákat, adatokat tárolnak a minta származási helyéről, betegségek körülményeire vonatkozóakat, illetve demográfiai adatokat.   Mindezeket a jövőbeni kutatásokhoz, illetve új terápiás kezelések kifejlesztéséhez használják fel. 

Az emberekkel kapcsolatosan a biobank hasznossága többek között ott mutatkozik meg, hogy a ritka betegségeket tudják a kutatók, orvosok vizsgálni, és mielőbb megtalálni ezen betegségekre a legkorszerűbb vakcinákat, gyógyszereket. Erről bővebben a 

Biobank hasznossága a ritka betegségek vonatkozásában című cikkünkben olvashatnak.

Mostanra már a Kedves Olvasó számára is egyértelművé válhatott, hogy mennyire fontos szerepe van a biobankoknak. 

A biobankok szerepe világjárvány esetén

Azt Ön is tudja, hogy mennyire válságos helyzetben van az egészségügy. Ehhez még hozzájárult a Covid-19 néven megismert világjárvány is. 

Biobankok hasznos szerepe a világjárvány idején

Amikor a világjárvány felütötte a fejét, még nem tudott róla senki semmit. Mindenki félt, home offic-ba vonult. Még az egészségügyben is, akik ezt meg tudták oldani. Receptekért nem kellett bemenni, felhőbe feltették, belépett a távgyógyítás fogalma. 

Nagyon sok mindenben változott ekkor az egészségügy is: mind technológiában, mind az egészségügyi dolgozóknak egy úgynevezett „gyorstalpalót” kellett elvégezniük, hogy home office-ban is tudják végezni dolgukat, az emberek gyógyítását. Úgy, hogy közben a család többi tagja is home office-ban volt, gyerekek kortól függően óvodában, iskolába. Tehát velük is foglalkozni kellett, és bizony nem adatik meg minden családban több laptop, számítógép, hogy mindenki végezni tudja a dolgát. Szerencsés esetben a munkahely ezt biztosítja.

Vannak olyan területek az egészségügyben, amit nem lehetett otthonról végezni: életmentő műtétek, covidos betegek ellátása, szülések. Gondoljon csak bele a Kedves Olvasó milyen „mókás” szituáció lett volna: home office-ben levezetni egy szülést ☺. Az orvos a laptop túloldaláról mondja, mit csináljon a kismama, mikor vegyen nagy levegőt, stb., az apuka meg próbál segíteni, de neki nincs egészségügyi végzettsége. Szerencsére ezek megoldottak voltak. 

Ezekben a sorokban azt mutatjuk be, hogy a világjárvány bizony nagy kihívások elé állította az egészségügyet is. Nyilván voltak, akik nem végezhettek távmunkát (ebben a cikkünkben csak az egészségügyi dolgozókról beszélünk), fentiekben már soroltunk fel párat, ide tartoznak a kutatók is. 

Nem tartjuk valószínűnek, hogy a kutatók lakása jól felszerelt laboratórium, megfelelő berendezésekkel ellátva, melyben a fagyasztók is jelentős szerepet kapnak. Nekik ugyanúgy be kellett menniük, dolgozni ebben az akkor még válságos időszakban, hiszen még nem volt meg az ellenszer, a vakcina, nem tudtunk szinte semmit erről a betegségről, az emberek nagy része félt tőle. 

Különösen megnő a biobankok és a biobankokban található korábbi mintákat felhasználó kutatók (virológusok, orvosbiológiai kutatók, gyógyszerkutatók) szerepe egy világjárvány idején. Elhivatottságuknak köszönhetően sikerül kifejleszteni a hatásos ellenszert, a vakcinát az addig még halálos, gyógyíthatatlannak hitt kórra. Biobankok biztosítják az emberi génmintákat, amik nélkül lehetetlen lenne feltalálni a gyógyító vakcinát.

Bízunk benne, hogy a cikk elolvasása után a Kedves Olvasó is elismeri a biobank fontosságát az egészségügy vonatkozásában is, és reméljük, hogy hamarosan Önt is az adományozók között köszönthetjük, hiszen a génmintája is nagyon hasznos és fontos a jövő nemzedék megmentése érdekében.